10 істин, які варто засвоїти в студентські роки, щоб полегшити собі життя

Розділ: 

Ми зазвичай не помічаємо своїх позитивних чи негативних звичок, рис характеру або отриманого досвіду, аж поки не настає момент їх випробувати, допоки ми не зустрічаємо людей, які не можуть справитись з проблемою чи ситуацією, в якій ми даємо собі раду швидко та легко, або навпаки, помічаємо свою некомпетентність, непристосованість до життя, коли, здається, іншим не варто й напружуватись: можливості валяються під ногами, робота кипить в руках, а в голові завжди нові ідеї, при цьому вони напрочуд впевнені в собі та задоволені своїм життям. Звісно, це не далося їм одразу і не обійшлося без набитих синців, просто перейшовши у режим звички, не вимагає більше затрат енергії та часу. І чим скоріше ви засвоїте ці 10 істин, тим швидше ваше життя стане простим та насиченим.

1. Фінансова грамотність
Легко керувати фінансами, коли ми отримуємо їх від батьків і не зважаємо на відносність прибутків та витрат, проте як тільки ми починаємо жити самостійно, наші потреби залишаються такими ж необмеженими, а от фінансовий потік зменшується. Фінансова грамотність не набувається за день, і навіть не за місяць — це доволі складний практичний навик, який складається із безлічі компонентів: визначення пріоритетів серед речей, які ви хочете і тих, які вам насправді потрібні; пошук додаткових джерел доходу; створення фінансового буферу тощо.

2. Тримайте емоції під контролем
Якщо ви ненавидите — вас перемогли
– Конфуцій
Бурхливо проявляти свої емоції, переживати стосовно серйозних і дріб’язкових питань, мати піднесений або похмурий настрій без будь-якої очевидної причини, діяти під впливом гніву чи радості, іноді після цього шкодувати про сказане чи зроблене — досвід, знайомий кожному. Ситуація тут суперечлива: тримати всі емоції в собі загрожує нервовим зривом або репутацією злої та закритої людини-футляра, в той же час бурхливий їх прояв, коли вам не складає труднощів висловити все, що ви думаєте, або “перестрибувати” зі сміху в сльози, може спантеличити людей. Тому порада буде такою: відчувайте ситуацію і ваше оточення — з ким можна жартувати, а де жарти будуть недоречні, коли варто використати відвертість, а коли ввічливість, чи будуть доречними голосні вигуки та стрибки вище голови, а коли й широкої посмішки буде достатньо.

3. Порядок на столі — порядок в голові
Жарти жартами, але якщо помити тарілку від гречки одразу після їжі, то це значно полегшить вам життя. Це правило, насправді ж, дуже загальне, і стосується воно порядку в житті і тайм-менеджменту: якщо справа займає не більше двох хвилин, виконуйте її одразу; список справ дозволить розставити пріоритети та розпланувати роботу; відсутність зайвих речей на робочому столі не буде відволікати вас від роботи.

4. Вихід із зони комфорту — страшна річ
Але ніщо не зрівняється з тим, яке захоплення собою та отриманими результатами ви відчуваєте, коли розширюєте кордони цієї зони. Це чи не єдиний момент, коли подумки варто повертатись назад — щоб оцінити пройдений шлях, набратись впевненості та сміливості його продовжити. Якщо не знаєте, що робити, — робіть те, що вас найбільше лякає. Саме процес внутрішньої боротьби та уторовування дороги для демонстрації свого потенціалу допоможе почуватись комфортно та впевнено навіть в найбільш складних та незвичних ситуаціях. І чим скоріше ви почнете “ламати” свій страх, приймати ризики, тим ширшою стане зона вашого комфорту.

5. Ловіть будь-яку можливість
Скептично посміхаюсь, коли мені кажуть, що немає можливості щось зробити. В наш час можливостей для людей будь-якої національності, віку, професії, рівня знань та навичок значна кількість і всі вони перед вами: почніть пошук в мережі, запитайте друзів або абсолютно незнайомих людей, які роблять те, до чого ви прагнете. Часто шанс потрапляє нам просто в руки, а ми проґавлюємо його тільки тому, що не розпізнали або були занадто лінивими, або не маємо чіткої цілі в житті, щоб усвідомити всю важливість того шансу. А тому, постановивши собі мету та визначивши ресурси та знайомства, які вам необхідно отримати, кроки, які варто зробити для її досягнення, буде легше шукати чи приймати можливості, які трапляються в житті.

6. Навчіться готувати
Цей пункт напряму пов’язаний з тим, що стосується грошового менеджменту, адже освоївши навіть кілька нескладних страв, ви зможете значно заощадити свої гроші, забігаючи перекусити в кафе все рідше, в той же час вдосконалюючи свої кулінарні здібності. Та користь не тільки в цьому: ви зможете влаштовувати вечірки, запрошуючи друзів на піцу власного приготування, ваші фото в Instagram стануть смачнішими, а ще ви завжди матимете щось солодке до компанії какао, книги та пледа в холодні осінньо-зимові вечори.

7. Знайти ціль в житті
Цей пункт підводить підсумок вищесказаного, оскільки про конкретну мету вже йшлося неодноразово: вона допомагає розставити пріоритети, роздивитись всі шанси, які трапляються вам та отримувати гроші за те, що ви справді любите, а не бути гвинтиком у механізмі виконання цілей інших людей. І чим швидше, ви усвідомите, до чого прагнете, тим більш чіткою стане ситуація та швидшою її реалізація.

8. Подорожуйте
До банальності проста порада, якій втім не всім вдається слідувати.

9. Нові вміння: читати, писати і говорити
Знаю, ви вже це вмієте. Проте я пропоную вам інший підхід до цього питання:
Читання: ця здатність дуже важлива при сприйнятті інформації, особливо коли вам потрібно якось відреагувати на неї — написати мотиваційний лист, дати фідбек, свою оцінку чи рецензію тощо. Вміння читати ретельно, поміж рядків, іноді вибираючи тільки найбільш цінну інформацію, допоможе заявити про себе, як про людину уважну та відповідальну.
Письмо і спілкування: робіть це так, щоб вас почули, — завдання не з простих, варто сказати. Вміння вести переговори, переконувати опонента, знаходити консенсус, висвітлювати свої позитивні сторони та маскувати за ними негативні, захоплювати своїми розповідями, — те, що робить вас цікавим співрозмовником та цінним працівником або ж успішним підприємцем.

10. Завжди говори “ні”
… пропозиціям, які вас не влаштовують або не подобаються. Це не стосується тих, які вас лякають, зазвичай нам просто лячно щось почати, вийти із зони комфорту, — варто навчитись розрізняти ці почуття, ставлення до ситуацій: “не моє” або ж “хотілося б, але страшно”. Відмовляти завжди незручно, але ж виконувати те, що не приносить вам ніякого задоволення, теж справа не з приємних. При цьому, відмовивши людині одразу ви принесете меншу шкоду, ніж погодившись на роботу, а потім обдумавши пропозицію, все одно не захочете її приймати, або ж виконаєте абияк, при цьому ще й відчуваючи моральний дискомфорт. Наберіться сміливості, будьте чесними та ввічливими відмовляючи людям у чомусь і ви збережете з ними хороші відносини та гармонію з самим собою.

За матеріалами: melni.me